Okiem eksperta

Telekabel - dodatek specjalny kwiecień 2006
Raport kanały tematyczne

2006.04.05

Rok 2005 na rynku telewizyjnym kanałów tematycznych

  Okiem eksperta

W związku z przepełnieniem reklamami czasu emisyjnego w stacjach telewizyjnych oraz wprowadzeniem nowych ograniczeń w tym zakresie przez UE, wzrosło zainteresowanie reklamodawców kanałami tematycznymi, które z roku na rok zwiększają udział w rynku, zarówno pod względem oglądalności, jak i wpływów z reklam. Wraz z początkiem 2005 roku dom mediowy AT Media ujawnił w oprogramowaniach AGB Nielsen Research monitoring programowy i spotowy 12 kanałów tematycznych. Dzięki tej decyzji wzrosła znacząco sprzedaż czasu antenowego kanałów tematycznych, gdyż planerzy mediów, mając więcej informacji niezbędnych do zaplanowania kampanii reklamowej, chętniej kupowali czas reklamowy tych stacji. Co ważnego wydarzyło się na tym rynku w 2005 r.?
Kanał muzyczny MTV Classic został zastąpiony przez VH1. TVP uruchomiła nowy kanał TVP Kultura, który ze względu na mały zasięg techniczny miał bardzo niską oglądalność (udział na poziomie 0,02 proc.). Jednakże pod koniec 2005 roku Telewizja Polska SA podpisała porozumienie z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej na nieodpłatne rozprowadzenie TVP Kultura w sieciach kablowych/szerokopasmowych. Emisję rozpoczął kanał Cinemax 2 związany ze stacją HBO.

  Liderzy

Według danych AGB Nielsen Media Research w 2005 roku, w rankingu kanałów tematycznych na pierwszym miejscu uplasował się kanał informacyjny TVN24, z udziałem 2,25 proc. (wzrost o 0,77 punktu procentowego w porównaniu z 2004 rokiem, w grupie docelowej widzów z dostępem do telewizji kablowej lub satelitarnej). Stacja ta zaistniała na rynku telewizyjnym 9 sierpnia 2001 roku, wypełniając niszę rynkową, jaka powstała w związku z brakiem profesjonalnej telewizji informacyjnej i z roku na rok udział stacji dynamicznie rośnie. Na drugim miejscu znalazła się stacja dziecięca Cartoon Network/ TCM z udziałami 1,52 proc., zdeklasyfikowana przez TVN 24 (w 2004 roku stacja Cartoon Network/TCM zajmowała miejsce pierwsze, z udziałami na poziomie 1,57 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się stacja Eurosport z udziałami 1,14 proc. Eurosport zwiększył znacznie swe udziały w sezonie zimowym i w letnim. W sezonie zimowym stacja jako jedyna na rynku pokazuje sporty zimowe w pełnym wymiarze godzin, natomiast latem (w lipcu) relacjonowała wyścig Tour de France (udział stacji wyniósł 1,67 proc.) w sierpniu - mistrzostwa świata w lekkiej atletyce (udział stacji wyniósł 1,54 proc.). Z trzeciego miejsca na czwarte (w porównaniu z 2004 rokiem), spadła stacja Jetix, z udziałem 1,08 proc. (w 2004 roku udział wyniósł 1,32 proc.). Piąte miejsce zostało utrzymane przez stację Discovery Channel, która minimalnie zwiększyła swe udziały z 0,76 proc. do 0,85 proc.

  Górą kabel

Analizując strukturę widzów gospodarstw kablowych i satelitarnych stacji tematycznych, które osiągnęły najwyższe ratingi w 2005 roku, można zauważyć znaczną przewagę gospodarstw kablowych nad satelitarnymi. Tak dzieje się w przypadku stacji: TVN 24, Eurosport i Discovery Channel, gdzie stosunek gospodarstw kablowych do satelitarnych był średnio w proporcjach 83 proc. do 17 proc. ( TVN 24 -79, l proc. pochodzi z gospodarstw kablowych, 20,9 proc. z gospodarstw satelitarnych, Eurosport- 86,5 proc. do 13,5 proc., Discovery Channel - 82,5 proc. do 17,5 proc. Udział gospodarstw kablowych jest też znacznie większy w przypadku CartoonNetwork/TCM (61,1 proc. do 38,9 proc.) i Jetix (68,6 proc. do 31,4 proc.).
Reasumując - popularność kanałów tematycznych jest coraz większa, o czym świadczy wzrost czasu spędzanego przed telewizorami tych stacji. W 2005 roku widzowie z dostępem do telewizji kablowej lub satelitarnej oglądali kanały tematyczne średnio dziennie 2 godziny i 25 minut, czyli o 15 minut dłużej niż 2004 roku. Udział stacji tematycznych w torcie udziałów telewizyjnych także odnotował wzrost, z 32,6 proc. do 35,5 proc. Uwagi: Analizy dla stacji tematycznych były wykonywane dla pełnego wymiaru godzin (bez względu na godziny nadawania, czyli 24 godziny), w grupie docelowej - widzowie z dostępem do telewizji kablowej lub satelitarnej).

Edyta Łyszkowska
Communications Manager
AGB Nielsen Media Research